آیا ظروف پیرکس نشکن هستند؟ ( بخش اول )

ظروف پیرکس Pyrex

آیا ظروف پیرکس نشکن هستند؟

پبرکس ماده ایست که بسیاری لوازم آشپزخانه از آن ساخته می شوند. از کاسه گرفته تا ظروف آشپزی یا فنجان های اندازه گیری. پیرکس مقاوم و چندکاره است. در برابر حرارت، مواد شیمیایی، و الکتریسیته مقاوم است. از آن برای ساخت لوازم شیمیایی و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. نظیر لوله، دما سنج، و غیره. اصالتا در سال ۱۹۱۵ ساخته شده برای لوازم شیشه ای آزمایشگاه. در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، کمپانی سازنده اش تولیدات خود را به لوازم آشپزخانه هم گسترده کرد.

هرچند پیرکس را می توان در فر در حرارت های بالا گذاشت، برای بسیاری سوال است آیا این ماده براستی نشکن است؟ فهمیدن در مورد ویژگی های شیشه و پیرکس ما را درجواب این سوال یاری خواهد کرد.

پیرکس چیست ؟

پیرکس نوعی شیشه است که حاوی بوروسیلیکات است و هنگام حرارت دیدن تنها یک سوم شیشه معمولی بسط می یابد. در نتیجه، احتمال شکستنش به علت تغییر دمای سریع، پایین تر است. در برابر بسیاری مواد شیمیایی مقاوم است و عایق الکتریسیته است. فیبر ها و فابریک هایی از این جنس، ویژگی های عایقی و مقاوم در برابر آتش دارند. گاها به آن، به طور عمومی، شیشه بوروسیلیکات هم گفته می شود.

شیشه ماده ایست که عمدتا از دی اکسید سیلیکون تشکیل شده. پیرکس، اما، نوعی شیشه است که سیلیکا و اکسید بور را در هم می آمیزد، که نتیجتا آن را در برابر شوک حرارتی مقاوم می کند. این وِیژگی ها پیرکس را به ماده ی ایده آل برای شرایط آزمایشگاهی، دارویی و آشپزی تبدیل می کنند. یاد گرفتن تفاوت های بین شیشه و پیرکس، به یافتن جواب سوال ما کمک می کند.

 

ویژگی ها شیشه پیرکس
مقاومت بسته به ضخامت و ترکیب آن فرق می کند چهار تا شش برابر قوی تر از شیشه
طرحِ شکستن خرده های بزرگ و لبه تیز قطعات مکبی کوچک تر از یک چهارم اینچ
مقاومت در برابر گرما تغییر دمای زیاد توصیه نمی شود مقاوم در برابر حرارت تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد
مقاومت در برابر شوک حرارتی ضعیف عالی

 

درباره  ویژگی های بیشتر انواع ظروف پیرکس  در مطالب آتی درباره آن صحبت خواهیم کرد ، اما قبل از خرید انواع ظروف پذیرایی  لطفا اطلاعات خود را درباره آن کامل کنید و بعد اقدام به خرید کنید برای دریافت این اطلاعات مطالب ما را در وبلاگ دنبال کنید برای راحتی بیشتری با مشاورین ما در سایت ناب کالا در تماس باشید .

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: korosh

دیدگاهتان را بنویسید